Subpage cover photo

Kultura Dostępna

„Pilotażowy Program Pedagogiki Podwórkowej” - kwiecień – listopad 2019

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Stowarzyszenie „Strefa Spotkań” realizuje od kilku miesięcy „Pilotażowy Program Pedagogiki Podwórkowej”. Ideą projektu jest wdrożenie w Stalowej Woli działań o charakterze streetworkingowym.

Pierwszy etap polegał na przygotowaniu merytorycznym kadry. Zorganizowaliśmy 4-dniowe szkolenie dla przyszłych streetworkerów oraz 2-dniowe warsztaty z zakresu pedagogiki cyrku i pedagogiki zabawy. Zajęcia prowadzili członkowie Stowarzyszenia GPAS Praga Północ oraz Centrum Socjo Pedagogicznego TEAM z Rzeszowa. W kolejnym etapie wykonana została skrzynia na kółkach, zawierająca różnorodne rekwizyty do: żonglowania, ekwilibrystyki, akrobatyki oraz zabaw typu: gra w gumę, skakanka, hula - hop itp. Tym samym rozpoczęła się animacyjna część projektu - „Mobilna Strefa Spotkań”, która pojawiała się w czasie wakacji na podwórkach trzy razy w tygodniu i zapraszała dzieci do wspólnych aktywności.

Po zakończeniu wakacji rozpoczęła się włączająca i integrująca praca indywidualna streetworkerów z wyłonionymi w części animacyjnej mniejszymi grupami dzieci. Pedagodzy skupiają się na budowaniu z nimi relacji oraz zagospodarowaniu czasu wolnego w wartościowy i bezpieczny sposób. Dysponują środkami na zakup biletów wstępu na pokazy filmów, warsztaty, wystawy i koncerty, a także środkami na zakup biletów komunikacyjnych, drobnych artykułów spożywczych lub posiłków. Spotkania organizują i prowadzą animatorzy wyłonieni spośród uczestników wcześniej opisanej części szkoleniowej projektu Bazą do spotkań w okresie jesienno – zimowym jest Miejsce Aktywności Lokalnej "Strefa Spotkań", gdzie pedagodzy mogą korzystać z bazy gier i książek oraz zaplecza kuchennego.

Kwota dofinansowania z programu „Kultura Dostępna” wynosi 48.000 zł.

Wkład własny stowarzyszenia to 14.200 zł,. zabezpieczone z programu Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”  

      


                          

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.